Najciekawsze przesądy weselne – sprawdź czy znasz je wszystkie

1. Żadna kobieta poza Panną Młodą nie powinna być w bieli, nawet jeśli sukienka Młodej jest innego koloru. Biel oznacza niewinność Panny Młodej.

2. Na kilka dni przed ślubem Panna Młoda powinna położyć swoje ślubne buty na parapecie, aby wleciało do nich szczęście. W ten sposób zapewni sobie również piękną pogodę w dniu ślubu.

przesądy7 (Copy)

3. Ślub należy zawierać w miesiącach, w których nazwie występuje litera „r”. Nie zaleca się na datę ślubu wymierać maja, listopada oraz 1 kwietnia, czyli prima aprilis.

4. Podczas przyjęcia weselnego młoda para jako pierwsza powinna zatańczyć na parkiecie. Nie mogą pomylić kroków, gdyż znaczyłoby to, że w życiu też nie będą iść zgodnym krokiem. Goście weselni przyłączają się do nich w połowie tego występu lub dopiero przy drugim tańcu.

pierwszy taniec2 (Copy)

5. Nie wolno mieć w bukiecie ślubnym wrzosów, bo to oznacza łzy.

przesądy (Copy)

6. Przyszła mężatka nie powinna uczestniczyć w szyciu swojej sukni ślubnej (z wyjątkiem przymiarki).

7. Pan Młody nie może oglądać sukni przed ślubem, ponieważ wróży to kłótnie w małżeństwie.

przesądy2 (Copy)

8. Gdy panna młoda potknie się przed ołtarzem, jej druhna już wkrótce stanie na ślubnym kobiercu.

9. Po ślubie nie należy zdejmować obrączek, „bo można je zdjąć na zawsze”.

10. Panna młoda powinna mieć przy sobie coś białego – to znak czystości uczuć, coś niebieskiego – ma zapewnić wierność małżonka, coś nowego – gwarantuje dostatek, coś starego – zapewnia wsparcie krewnych i przyjaciół, coś pożyczonego – gwarantuje życzliwość nowej rodziny.

przesądy11 (Copy)

11. Jeżeli podczas uroczystości zaślubin świece w kościele palą się pięknie i równo – związek na pewno będzie trwały i zgodny. Natomiast kiedy migają i gasną – można się spodziewać co najmniej niesnasek między młodymi.

12. Panna Młoda nie powinna przechodzić pod wiszącym na sznurkach praniem, ponieważ może to spowodować komplikacje przy porodzie (pępowina może zawinąć się wokół szyi dziecka zagrażając jego życiu).

13. Druhna Panny Młodej nie może być w dniu ceremonii w ciąży.

14.  Świadkami na ślubie nie powinna być też para, bo to przyniesie im pecha i pewnie nie będą razem.

15. Deszcz w dniu ślubu oznacza szczęście; dawniej uważano go za zwiastuna łez w małżeństwie.

przesądy6 (Copy)

16. Jeśli podczas zaślubin upadnie jedna z obrączek, powinien podnieść ją ksiądz lub ministrant.

17. Państwo Młodzi winni wracać z kościoła inną drogą niż tą, którą przyjechali, aby nieszczęście pomyliło drogę

18. Po toaście za zdrowie i pomyślność, nowożeńcy powinni rzucić za siebie puste kieliszki. Jeśli się rozbiją, czekają ich lata szczęśliwego i dostatniego życia. Im więcej szkła stłucze się w trakcie ślubu, tym szczęśliwsze będzie życie pary młodej.

przesądy8 (Copy)

19. Młodsze niezamężne siostry panny młodej nie powinny ulec pokusie mierzenia jej stroju. Jeżeli która ulegnie pokusie, ryzykuje, że sama nigdy nie stanie przed ołtarzem.

20. W czasie uroczystości ślubnej Panna Młoda może płakać do woli. Tym sposobem w późniejszym życiu nie będzie już miała powodów do łez.

21. Chcąc się zabezpieczyć przed biedą i nędzą w przyszłym, wspólnym życiu, do ślubnego buta koniecznie wrzuć jeden grosik.

22. Pocałunek Pary po złożeniu przez nią przysięgi zapewnia wierność.

przesądy3 (Copy)

23. Jeżeli podczas ślubu Panna Młoda nakryje brzegiem sukni but pana młodego – będzie on wówczas „pod pantoflem”.

24. Panna Młoda powinna uczestniczyć ewentualnie tylko podczas wyboru i przymierzania obrączek. Nie powinna ich odbierać, ani za nie płacić.

25. Jeżeli mąż założy obrączkę żonie do końca palca, będzie to oznaczać że to on będzie dominował w rodzinie.

przesądy1 (Copy)

26. Para Młoda wspólnie kroi tort, co ma symbolizować budowę wspólnego, słodkiego życia (aczkolwiek dawna tradycja głosi, że krojenie tortu powinno być rozpoczęte przez pana młodego, który podaje pierwszą porcję pannie młodej).

przesądy5 (Copy)

27. Jako pierwszy życzenia Pannie Młodej powinien składać mężczyzna.

28. Przekładanie daty ślubu również wróży nie najlepiej.

29. Sypanie ryżem oznacza życzenia płodności, a pieniędzmi – powodzenie.

przesądy12 (Copy)

30. Wypatrzenie przed ceremonią ślubną gołębia lub sroki przynosi szczęście w przeciwieństwie do napotkania na swej drodze wron, czy kruków.

przesądy9 (Copy)

31. Próg kościoła należy przekraczać prawą nogą.

32. Pan Młody powinien przenieść świeżo upieczoną żonę przez próg domu weselnego. Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu weselnego ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę.

33. Jeżeli Para Młoda pomyli słowa przysięgi oznacza to szczęście w ich przyszłym związku.

 

Tags:
Komentarze

Ależ tych przesądów dużo. A to że nowe, stare, pożyczone i niebieskie to nie jest z tradycji anglosaskiej? Polska tradycja to to nie jest 🙂 Z tymi sznurkami na pranie – straszne 😐

Ciekawe są te niektóre przesądy 🙂

Zostaw komentarz