Goście już zostali zaproszeni, a sala wybrana. Pozostaje dylemat jak ustawić stoły, aby zarówno zaproszeni, jak i Para Młoda czuli się na weselu komfortowo i wygodnie.
Ilość Gości i możliwości sali weselnej
Nie wszystkie ustawienia można zawsze wykorzystać. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ilość Gości, ale również na to, jakiej wielkości stołami dysponuje obiekt, w którym organizujemy wesele. Średnio na Gościa weselnego powinno się przeznaczyć przy stole ok. 60cm miejsca. Powinien też być zachowany odpowiedni odstęp od końcowej krawędzi stołu, zazwyczaj jest to ok. 40cm. Przy standardowym prostokątnym stole weselnym powinny zmieścić się ok. 3 osoby. Modne ostatnio są też stoły okrągłe. Tu w zależności od średnicy przy jednym stole zmieścimy od 6 do 12 Gości. Okrągłe stoły sprawdzają się przy większych powierzchniach, natomiast prostokątne, gdy sala nie jest zbyt duża, a zaproszonych Gości jest dosyć sporo.
Popularne ustawienia stołów:
Para Młoda praktycznie w każdym ustawieniu powinna znajdować się w centralnym punkcie sali i być widoczna przez wszystkich Gości.
Ustawienie w literę T – wygodne ustawienie przy wąskiej, ale długiej sali. Sprawdza się przy średniej ilości Gości np. 60-70 osób. Para Młoda wraz ze świadkami, a czasem także z rodzicami siedzi przy krótszej części stołu. Niepisany zwyczaj nakazuje usadzić najbliżej Pary Młodej bliską rodzinę, a dalej rodzinę dalszą i znajomych.
Ustawienie w literę U – w zależności od ilości Gości i wielkości sali możemy je podzielić na jednostronne i dwustronne. Zaletą pierwszego rozwiązania jest stały kontakt wzrokowy ze wszystkimi Gośćmi. Przy ustawieniu dwustronnym niestety część Gości będzie do siebie zwrócona plecami. Przyjmuje się usadzenie Gości wedle podziału na rodziny. Od strony Panny Młodej zasiada jej rodzina, a po drugiej stronie bliscy Pana Młodego. Przy mniejszych przyjęciach sprawdza się też tzw. okrągły stół.
Ustawienie w literę M – sprawdza się przy dużych weselach. Młoda Para siedzi na środku dłuższej części, a goście obustronnie w „odnogach” ustawienia.
Stoły mieszane – główny stół Państwa Młodych jest prostokątny, a po obu stronach są stoły okrągłe. Jest to rozwiązanie stosowane coraz częściej przy dużych weselach i dużej sali bankietowej. Zaletą takiego ustawienia jest możliwość podziału Gości wedle grup wiekowych lub znajomości. Coraz częściej przy tym ustawieniu najbliżej Pary Młodej siedzą grupy znajomych, a dopiero dalej rodzina.
Stoły okrągłe – Bardzo podobne do mieszanego ustawienie stołów. Para Młoda siedzi wtedy najczęściej ze świadkami przy stole położonym w centralnym punkcie sali, a Goście ustawieni są wokół stołów pary Młodej.
O czym pamiętać?
Na weselach zawsze pojawiają się dzieci. Warto im zatem zaplanować np. oddzielny stół, przy którym będą mogły spędzić czas z rówieśnikami. Dodatkowy stół będzie potrzebny także dla zespołu muzycznego i fotografa.
Starajmy się też usadzając Gości zwrócić uwagę w czyim towarzystwie będą czuli się najbardziej komfortowo. Z biegiem przyjęcia dobrze zaplanowane usadzenie Gości procentować będzie lepszą zabawą i samopoczuciem zaproszonych na wesele.
Szczególnie przy ustawieniu w literę M lub podkowę warto zwrócić uwagę na tzw. przerwy komunikacyjne. Są to odstępy pomiędzy stołami, które ułatwią Gościom poruszanie się po sali.
Iga Landsberg-Korzystko
Specjalista ds. organizacji przyjęć weselnych w Qubus Hotel Złotoryja
Komentarze
sukienki
9 maja 2014 at 21:31
bardzo pomocny artykul:)) dzieki wielkie za udostepnienie