Obrączki czyli małżeński symbol miłości i wierności

„Przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności” to prośba małżonków w dniu ślubu o przyjęcie nieodzownego elementu każdego zawartego małżeństwa. Obecnie zwyczaj obdarowywania się obrączkami tyczy się większości kultur, jednak powstał w Rzymie gdzie obrączki były uważane za symbol wzajemnego przywiązania. Egipcjanie wierzyli zaś że kształt obrączki nie mający początku ani końca oznacza nieśmiertelną miłość małżonków.

Pierwotnie obrączki noszono na prawej ręce, z czasem przyjęło się noszenie ich na lewej dłoni co według antycznych wierzeń wiązało się z powiązaniem lewej ręki z żyłą prowadząca bezpośrednio do serca. W Polsce obrączki nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni. Taki zwyczaj obowiązuje również w  krajach Europy Środkowej i Wschodniej a także w krajach prawosławnych także w Niemczech, Grecji, Chile i Indiach. Na lewej dłoni obrączki noszone są we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwecji, Brazylii, Irlandii, Kanadzie, Meksyku, Słowenii i USA. W krajach muzułmańskich istnieje zwyczaj noszenia obrączek przez narzeczonych na prawej ręce, a w dniu ślubu przekładają je na lewe dłonie stając się wówczas mężem i żoną.

Obrączki najczęściej wykonywane były i są ze złota, jednak coraz częściej jubilerzy oferują inne rodzaje tworzywa i rodzaje obrączek. Dostępne są dwukolorowe, z tytanu, srebra, białego złota a nawet obrączki platynowe. Dostępne sa również coraz bardziej wymyślne wzory. Bardzo popularne jest grawerowanie obrączek. Często jest to data ślubu, imiona małżonków czy słowa miłości.

23 456 7 8 9 10  11.11112 12.1 13 15 16 OLYMPUS DIGITAL CAMERA 18

Tags:
Komentarze

Piękne obrączki!

Zostaw komentarz