Rodzaje welonów

Mimo że coraz więcej przyszłych panien młodych obecnie wybiera opcję bez welonu, ten jednak ma duże grono zwolenniczek. Co ciekawe pierwotnie funkcją welonu była ochrona przed demonami, ale miał on jeszcze nieco inne zadanie – uroda niektórych przyszłych mężatek wymagała zasłonięcia twarzy kawałkiem materiału aby nie zniechęcić Pana Młodego.

Najważniejszą zasadą podczas wyboru welonu, jest dopasowanie go do sukni (welon mierzymy tylko razem z suknią!), sylwetki i stylu wesela. Jeśli te trzy czynniki są zachowane z pewnością traficie na welon idealny!

Jakimi zasadami kierować się przy wyborze welonu:
1. Wybór sukni – w pierwszej kolejności powinnaś mieć wybrany konkretny model sukni – dopiero wtedy możesz myśleć o welonie.
2. Kolor – welon nigdy nie powinien być ciemniejszy od sukni, wręcz lepiej będzie jak odcień będzie o ton jaśniejszy.
3. Sylwetka a welon – te długie i wysoko upięte wydłużą sylwetkę, a opadające na ramiona ukryją szerokie barki.
4. Zasada przeciwieństw – gładki welon dobierz do bogato zdobionej sukni, natomiast zdobny do skromniej jednolitej kreacji.
5. Umocowanie welonu – warto aby fryzjerka pokazała świadkowej w jaki sposób przypiąć i odpiąć welon aby nie popsuć fryzury.
6. Tkanina – tiul to tkanina która będzie najbezpieczniejszym wyborem współgrającym z każdą suknią. Unikaj chaotycznych i niespójnych zestawień np. ciężki haftowany welon ze zwiewną, lekką suknią boho.

Najczęstsze długości welonów:

Welon do ramion, woalka (ok 50 cm) – są bardzo praktyczne, sprawdzają się u kobiet z krótkimi włosami. Ładnie współgrają z długimi ale tez półdługimi sukniami stylizowanymi na lata 50’

Welon do talii (ok 70-75cm) – pięknie współgrają z klasycznymi sukniami oraz tymi w kształcie litery A, dobrze wyglądają jedno jak i wielowarstwowe.

Welon do walca (ok 100 cm) – powinny być poniżej kolan i co ważne kończyć się przed podłogą. Wyglądają zachwycająco przy wąskich, dopasowanych do sylwetki sukienkach. Należy unikać go wybierając kreacje z długim trenem. To ostatnia propozycja, którą określić można jako wygodną i która nie sprawia trudności w tańcu.

Welon do podłogi – welon ten powinien tylko delikatnie dotykać podłogi – a nie ciągnąć się za Panną Młodą. Korzystanie będą wyglądać w nim wysokie kobiety. Unikać należy łączenia go z sukniami z trenem. Idealnie natomiast komponuje się z sukniami syrenkami.

Welon kościelny – Standardowa długość to ok 270 cm. Musi ciągnąć się on za Panną Młodą. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla sukienek z trenem, należy pamiętać jednak, że powinien on być trochę dłuższy od trenu. Bez trenu również daje niesamowity efekt.

Welon katedralny – 300 cm to absolutne minimum, to najdłuższy welon z wszystkich rodzajów, ale równocześnie najbardziej zjawiskowy, elegancki. Najlepiej sprawdzi się w przestronnych wnętrzach tak, aby mógł zostać odpowiednio wyeksponowany. Dodatkowo pamiętajcie że do takiego welonu z pewnością będzie nam niezbędna nie tylko jedna, ale kilka dodatkowych par pomocnych rąk do pomocy.

Welon hiszpański – mantilla – to welon w kształcie koła, najczęściej o średnicy 100 cm, choć zdarzają się dłuższe. Najczęściej obszyty jest on koronką i umieszczony na głowie w taki sposób żeby spoczywał na czubku głowy okalając twarz i ramiona. Mantilla wspaniale przykryje szeroką górę, wydłuży i wysmukli ciało. Świetnie sprawdzi się do sukien w stylu retro.

Większość welonów może być, w zależności od potrzeb i preferencji, zaczepiana na różnych wysokościach – pod kokiem, tuż, nad lub na czubku głowy. Wybór należy do was.

 

Tags:
Zostaw komentarz